STRONA GŁÓWNA
19/03/2024 11:56   
INFORMACJE OGÓLNE
- Informacje o Klubie
- Zarząd Klubu
- Statut Klubu
- Stadion
- SPONSORZY
SENIORZY - KLASA A
- Skład
- Transfery 2023/2024
- Strzelcy 2023/2024
- Terminarz i wyniki
- Tabela
JUNIORZY MŁODSI - III LIGA OKRĘGOWA
- Skład
- Terminarz i wyniki
- Tabela
MŁODZICY - III LIGA OKRĘGOWA
- Skład
- Terminarz i wyniki
- Tabela
CIEKAWOSTKI
- Redakcja
- Archiwum newsów
- Download
- Najlepsi strzelcy -
sezon 2023/2024
1.
Igor
Dąbek

15 bramek
2.
Adrian
Talarski

9 bramek
3.
Adrian
Tomczak

4 bramki
-
Cezary
Leśniański

4 bramki
5.
Wiktor
Tracz

3 bramki
6.
Dawid
Grygiel

2 bramki
-
Piotr
Chowański

2 bramki
-
Jarosław
Pędzich

2 bramki
-
Adam
Tylus

2 bramki
-
Kacper
Tracz

2 bramki
-
Bartosz
Morzecki

2 bramki
12.
Adam
Swarzyński

1 bramka
-
Mariusz
Chlabicz

1 bramka
-
Przemysław
Bielewski

1 bramka
-
Nikita
Boiko

1 bramka
-
Michał
Rojek

1 bramka
Historia Włókniarza

Zarys historyczny

Historia naszego klubu sięga końca lat 40-tych, a dokładniej roku 1946. W tym to właśnie czasie do Mirska, a właściwie do Radogoszczy (Skarbków) przyjechał Ludwik Rajter. On też był pomysłodawcą założenia klubu sportowego. Swój zamiar udało mu się zrealizować i w 1947 roku w naszym mieście zaczął funkcjonować klub sportowy "Błyskawica", specjalizujący się przede wszystkim w piłce nożnej. Wysiłkiem Pana Ludwika, jak i jego przyjaciół udało się stworzyć infrastrukturę potrzebną do czynnego uprawiania sportu. Na początku zaadaptowano kawałek łąki na boisko piłkarskie, przy okazji stworzono strzelnicę. Z czasem obok boiska pojawiła się trybuna kryta jak i powstały budynki będące zapleczem (mieszkanie gospodarza obiektu, magazyn sprzętu sportowego, szatnie piłkarskie). Wracając zaś do spraw sportowych do powstania "Włókniarza" przyczyniła się fuzja dwóch klubów. W 1948 roku w Skarbkowie istniał klub "Irena", a w Giebułtowie "Sparta". Działacze obu firm doszli do wniosku, że trzeba połączyć siły i środki i w ten sposób powstał Klub Sportowy "Włókniarz". Siedzibą klubu zostały obiekty "Błyskawicy". Pierwszym Prezesem został oczywiście Ludwik Rajter. "Włókniarz" pokonywał kolejne szczeble rozgrywek, pnąc się regularnie w górę.

W latach sześćdziesiątych prezesem zarządu został Aleksander Kiniarz, wiceprezesem Ludwik Rajter, a w skład jego wchodzili m.in.: Stefan Sukiennik, Władysław Stefunko, Roman Kuruszko, Zbigniew Romanowicz, Bolesław Wołosecki i Bronisław Adamczyk. W zespole występowali wtedy: Włodzimierz Witkowski (później długoletni trener drużyn seniorów, juniorów oraz trampkarzy), Bolesław Drożdż, Czesław Winnik, Zbigniew Wasilewski, Jan Benedyk, Jan Gaczyński, Waldemar Fereńczuk, Roman Pazowski, Henryk Resel, Eryk Greń, Kazimierz Gajtkowski, Helmut Pampuch, Zbigniew Fedorczuk, Czesław Sobczak, Józef Magierowski, Janusz i Jerzy Oniszczukowie, Jan Wójtowicz.

Lata siedemdziesiąte to kolejne zmiany. Funkcje prezesa pełnili m.in.były zawodnik Jan Wójtowicz i Kazimierz Porębski. W klubie działali poza tym: Jan Suchecki, Bronisław Woźniak, niezastąpiony Ludwik Rajter, Czesław Sawa, Andrzej Szymczakowski, Bronisław Adamczyk. Kadrę zespołu tworzyli: Tadeusz Tondel, Czesław Czerwiński, Mirosław i Czesław Witkowscy, Jerzy Suchecki, Sławomir Skawiński, Waldemar Nowicki, Jan Gaczyński, Zbigniew Popereka, Zygmunt i Ryszard Paluchowie, Janusz Magierowski, Zbigniew Osiński, Janusz Bolejko, Andrzej Surowiec, Tadeusz i Marek Kozakowie, Stanisław Kocyła. Trenerem był wtedy Jerzy Wójcik.

W latach osiemdziesiątych prezesem był Eugeniusz Jarczewski, a w skład zarządu wchodzili: Roman Majchrzak, Jan Wójtowicz, Henryk Tylus, Andrzej Rekowski, Bogdan Bednarkiewicz, Jerzy Kierzek. Barwy Mirska reprezentowali: Remigiusz Och, Krzysztof Magierecki, Jerzy Król, Seweryn Pulikowski, Ryszard Kanecki, Bogdan Żemojcin, Wiesław Witkowski, Ryszard Bohm, Jan i Jacek Trusewiczowie, Jarosław Winnik, Czesław Czerwiński, Ryszard Śnieżek, Zdzisław Walencik, Mariusz Dąbrowski, Stanisław Leś, Jacek Paczesny i Grzegorz Fedorczuk.


I wreszcie lata dziewięćdziesiąte. Prezesura w tym okresie przechodziła z rąk do rąk. Za sterami "Włókniarza" zasiadali w kolejności Kazimierz Dubiel, Józef Krzyżak i wreszcie Stanisław Czekanowski. Drużyna niezmiennie występowała w klasie okręgowej, aż do sezonu 1995/1996. Sezon ten był szczególnie udany dla "Włókniarza", wywalczony został bowiem awans do klasy "M.". Kadra zespołu, który wywalczył tenże awans wyglądała następująco: Arkadiusz Rojek, Tadeusz Fościak, Marek Itryn, Piotr Oś, Leszek Sawa, Robert Niemienionek, Wiesław Sapiński, Piotr Glicner, Tomasz Surowiec, Dariusz Zięba, Jerzy Jabłonowski, Jarosław Dubiel, Arkadiusz Leśniański, Tomasz Grygiel, Marek Kazimierski, Jerzy Pasternak (pozyskany z "Włókniarza" Leśna), Tomasz Popereka, Robert Podgórny, Sławomir Jarosz, Piotr Popławski, Rafał Magierowski, Marek Sekreta. Trenerem zespołu był Wiesław Sapiński, a później Piotr Popławski.

"Włókniarz", będący beniaminkiem spisywał się w wyższej klasie rozgrywkowej, biorąc pod uwagę środki przeznaczane na zespół, bardzo dobrze. Zespół zasilili piłkarze "Gryfa" Gryfów Śląski: Tomasz Cabała, Leszek Więcewicz i Krzysztof Baszak oraz piłkarz ze Starej Kamienicy Marek Tomkowicz. Drużyna prowadzona przez Zygfryda Borkowskiego była "królem" własnego boiska, wygrywając większość spotkań u siebie. 9 miejsce na zakończenie rozgrywek satysfakcjonowało zarówno kibiców, jak i piłkarzy oraz nowego prezesa Andrzeja Jasińskiego. Niestety, kolejny sezon nie był już tak udany i i drużyna musiała przeżyć gorycz spadku. Spadek ten był głównie związany z reorganizacją IV ligi po której to spadało z niej 11 zespołów, a zdobycie w związku z tym miejsca gwarantującego utrzymanie przekraczało już możliwości, zarówno finansowe, jaki sportowe "włókniarzy". Zespół prowadził w tym okresie Wiesław Sapiński, a grali w niej tacy piłkarze jak: Arkadiusz Rojek, Tadeusz Fościak, Marek Itryn, Tomasz Popereka, Robert Niemienionek, Tomasz Grygiel, Robert Podgórny, Tomasz Cabała, Piotr Glicner, Marek Kazimierski, Jarosław Dubiel, Wiesław Sapiński, Arkadiusz Leśniański, Marcin Laszczyński, Piotr Zgorzelski, Tomasz Skoczyński, Piotr Popławski, Rafał Magierowski, Jan Trusewicz, Robert Uzorko, Jerzy Jabłonowski. Tak więc drużyna spadła ale nastroje były bardzo bojowe i zakładano jak najszybszy powrót do klasy "M.". rzeczywistość okazała się jednak brutalna. Z drużyny odchodzili kolejni zawodnicy, uzupełnieniem składu byli niemal w całości juniorzy, którzy w końcu stanowić zaczęli większość w podstawowej jedenastce. Z tak niedoświadczonymi zawodnikami "Włókniarz" pod przewodnictwem Czesława Czerwińskiego przez trzy kolejne po spadku sezony grał cały czas "w ogonie" klasy okręgowej.

Ta sytuacja zaczęła się zmieniać na lepsze dopiero od sezonu 2001/2002. Dzięki staraniom Prezesa Andrzeja Jasińskiego jak i grupy działaczy udało się pozyskać sponsora strategicznego, byłego piłkarza i trenera, właściciela hotelu "LEO - VICTORIA" - Michała Leonowicza. Dzięki jego koneksjom udało się sprowadzić tak klasowych piłkarzy jak Andrzej Turkowski, który był jednocześnie I trenerem, Krzysztof Radziemski, Arkadiusz Nowomiejski, Rafał Wodzyński, Radosław Matuszak czy prawdziwy "piłkarski brylant" Marcin Morawski. Kadrę zespołu uzupełniali także inni nowi piłkarze: Marcin Zaborski, Michał Lizak, Grzegorz Nowak, Marcin Walewski, Grzegorz Faliński, Paweł Kiełtyka, Michał Nadzieja, Krzysztof Sałata, Paweł Kochanowski oraz miejscowi zawodnicy: Arkadiusz Rojek, Karol Czeszek, Piotr Glicner, Piotr Chlabicz, Robert Podgórny, Arkadiusz Leśniański, Jarosław Dubiel, Sławomir Jarosz, Arkadiusz Dołęga. Po pierwszych dosyć ciężkich meczach Włókniarz zaczął coraz lepiej sobie radzić, aby w końcu zostać głównym obok BKS-u Bolesławiec kandydatem do awansu do IV ligi. Mirska jedenastka dosłownie rozbijała kolejne drużyny stojące na drodze do awansu, bijąc przy tym rekordy zwycięstw. Niestety nie udało się zrealizować jeszcze jednego celu, jakim było wygranie wszystkich meczy w sezonie.

Po awansie do IV ligi, przez dłuższy czas nie wiadomo było jakim składem dysponować będzie nowy trener, bowiem Andrzej Turkowski przestał pełnić tę funkcję. Z zespołu odeszła większość zawodników i niejakże od podstaw trzeba było budować drużynę. Zadania tego podjął się Robert Stachurski, były zawodnik Zagłębia Lubin, Ruchu Chorzów, Zagłębia Sosnowiec i klubów niemieckich z niższych lig. Miał on pełnić podobnie jak Turkowski funkcję grającego trenera. Sponsorzy do grona których dołączyli m.in. Artur Hołub, Dariusz Stroński, Tomasz Maciulak, Janusz Kacik i Romuald Franckiewicz - zapewnili nowemu trenerowi nowych piłkarzy. W Mirsku pojawili się: Łukasz Dudzik - wychowanek Wisły Kraków, Artur Anioł z Chrobrego Głogów, Jacek Maciorowski i Jacek Imianowski ze Śląska Wrocław, Ireneusz Chrzanowski, Artur Mroziak i Artur Charciarek z Miedzi Legnica, Krzysztof Gajewski, Wojciech Kozioł i Marcin Hercog z Zagłębia Lubin, Arkadiusz Sojka z Karkonoszy Jelenia Góra, Grzegorz Michalak z Lechii Dzierżoniów czy Mariusz Chlabicz, który powrócił z wypożyczenia do Polaru Wrocław. W barwach Włókniarza zadebiutował też pierwszy czarnoskóry zawodnik w historii mirskiej piłki nożnej - Erik Pabbie z klubu FC Supreme ze stolicy Ghany Acry. Drużyna przez cały czas grała w czołówce IV ligi, mając przez dłuższy czas spore szanse na awans do III ligi. Niestey na finiszu rozgrywek została wyprzedzona przez znaną piłkarską firmę - Chrobrego Głogów.

W sezonie 2003/2004 zespół po raz kolejny przeszedł prawdziwą rewolucję. Po raz kolejny większość zawodników odeszła do innych klubów i znowu trzeba było montować nowy skład. Trenerem z konieczności został Jerzy Wilk, dopiero w trakcie sezonu zaczął wspomagać go Bogdan Pisz, były piłkarz m.in. Śląska Wrocław, a później II trener w Zagłębiu Lubin i Amice Wronki. Pojawili się oczywiście nowi gracze: z Lubuskiej Szkoły Piłkarstwa Młodzieżowego przyszedł Krzysztof Sulikowski, z Górnika Polkowice Marek Rybitwa, z Nysy Zgorzelec Jacek Stachyra i Marcin Ciliński, z regionu wałbrzyskiego bracia Dudkowie: Damian i Dominik. Z Widzewa Łódź po raz kolejny powrócił Marcin Morawski. Kadrę uzupełnili wychowankowie klubu oraz część piłkarzy, która zdecydowała się pozostać we Włókniarzu. Przed zespołem postawiono cel zajęcia miejsca w środku tabeli, które to zapewniłoby utrzymanie w IV lidze. Niestety, zadanie nie zostało zrealizowane i Włókniarz spadł ponownie do klasy okręgowej.

W następnych latach Włókniarz grał nieprzerwanie w klasie okręgowej aż do sezonu 2006/2007 kiedy to ponownie udało się wywalczyć awans do IV ligi. Niestety, po sezonie nastąpił spadek i od tego czasu mirscy piłkarze grają w jeleniogórskiej „okręgówce”. W sezonie 2010/2011 w drużynie występowali Rafał Fościak, Tomasz Ciepiela, Wojciech Rosiak, Szymon Jaworski, Arkadiusz Dołęga, Piotr Grygiel, Łukasz Niemienionek, Mateusz Szurmiej, Bartłomiej Kreis, Adam Kowalski, Adrian Badura, Patryk Skórka, Krzysztof Gajewski, Jarosław Dubiel, Bartłomiej Faściszewski, Paweł Juźwik, Wojciech Jasiński, Piotr Juźwik, Adam Zieliński, Szymon Morzecki, Roman Sidorski, Marcin Supel, Bartosz Morzecki, Krystian Majer. W kolejnych rozgrywkach, tj. 2011/2012 skład zespołu tworzą: Rafał Fościak, Szymon Jaworski, Arkadiusz Dołęga, Piotr Grygiel, Łukasz Niemienionek, Bartłomiej Kreis, Adam Kowalski, Adrian Badura, Jarosław Dubiel, Paweł Juźwik, Wojciech Jasiński, Piotr Juźwik, Szymon Morzecki, Marcin Supel, Bartosz Morzecki, Piotr Chlabicz, Rafał Śliwiński, nowym grającym trenerem został Jarosław Wichowski.

www.poomoc.pl
Galerie
Historia Włókniarza
Ostatnia kolejka
XVI kolejka -
16/17.03.2024

LZS Kościelnik
1 - 1
MKS Włókniarz Mirsk
Następna kolejka
XVII kolejka -
23/24.03.2024

MKS Włókniarz Mirsk
-
Piast Zawidów
Tabela Klasa A
Mie.
Druż.
Kol.Pkt.
1.
Olsza
16
40
2.
Kwisa
16
36
3.
LZS
16
35
4.
Włókniarz
16
35
5.
Piast
16
31
6.
Stella
16
31
7.
Fatma
16
26
8.
Cosmos
16
25
9.
Korona
16
20
10.
Piast Cz.W.
16
19
11.
Błękitni
16
18
12.
Jaśnica
16
17
13.
Orzeł
16
13
14.
Chmielanka
16
10
15.
Granica
16
7
16.
WKS
16
4
Gmina Mirsk
Słowo Sportowe
90 minut
Łączy Nas Piłka
DZPN Wrocław
DZPR Wrocław
MKS "Włókniarz" Mirsk